Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Rendezvény szótár

Rendezvény, buli, fesztivál szakkifejezések gyűteménye magyarázatokkal!

Rendezvény:

Rendezvény fő színhelye a színpad, mellék színhelye pedig lehet terem vagy valamilyen kijelölt hely vagy környék ahol a színpadot felépítették.

A rendezvény egy olyan esemény amelyet valamilyen céllal rendeznek meg. A rendezvény lehet ingyenes vagy jegyfizetős.

A rendezvények megrendezési célja lehet: hagyomány miatt, szórakozás miatt,  ünnep vagy nagy, fontos esemény miatt, évforduló miatt, megemlékezés miatt, zenei vagy irodalmi évforduló miatt. A 4 legfontosabb rendezvény fajta amit mindenkinek kéne ismerni, ezek a következők: Koncert, Fesztivál, Party, Színházi előadás.

 

Szabadtéri színpad(pódium) szabadtéri akciókhoz:

 

 

Rave:

 

Óriási egynapos buli. Általában nyáron szok lenni de egész évben akármikor rendezhetnek. Jellemzője az óriási nagy bulihelyszín illetve buliterületet. A Rave-et lenyűgöző fény- és lézershow kiséri rengeteg látvánnyal. Előfordulhat  a bulin színpadi tűzijáték és lángshow, konfetilövögép, CO2 gép illetve füst és habgépek. A óriási nyárnyitó illetve nyárzáró party-k szoktak általában Rave-ek lenni. A buli zenéjére jellemző a sok DJ illetve elektronikus zenekar(2-3 nál több) fellépése. Fontos az hogy a raven elektronikus zenei műfajokat játszanak, ha ez nem teljesül akkor nem beszélünk rave-ről Ez a rendezvényforma egyel az elektronikus zenei  fesztivál előtt van. Magyarország legnagyobb Raveszervező egyesülete a „Lights Off – Magyarország leglátványosabb partysorozata”  rendezvény szervező csoport

 

Rave party lézerekkel, partyfüstel, ellőtt tűzijátékkal és sok bulizóval:

 

 

Lights Off Rave buli (WE LOVE BALATON) Balaton/Siófok:

 

Co2 ágyúkat működésbe hozták.

 

Lights Off – WE LOVE BALATON(Siófok) – Tűzijátékkal:

 

 

Helyszín jellemzése:  Óriási hangrendszerek, kilowattos lézer és fénytechnika, füstgépek, hangépek, lángshow,tűzijáték.

 

Jellemző zenei irányzatok, műfajok:

Eelektronikus zene: Electro, House, Dance, Disco, Trance, Techno, EDM, DNB, EBM, Inddustrial, Hardtechno, Hardstyle

A Rock és a Metál nem Rave műfaj!

 

90s évek topslágerjei a Rave bulikon:

 

  • Shut Up And Dance – £20 To Get In (1989)
  • Ragga Twins – Spliffhead (1990)
  • Blame – Music Takes You (1991)
  • SL2 – DJs Take Control (1991)
  • Rebel MC – The Wickedest Sound (1991)
  • The Prodigy – Charly (1991)
  • Altern 8 – Activ 8 (1991)
  • Phuture Assassins – Future Sound (1992)
  • Krome and Time – This Sound Is For The Underground (1992)
  • Liquid – Sweet Harmony (1992)
  • Smart Es – Sesame Street (1992)
  • The Prodigy – Out Of Space (1992)

 

90s Rave party:

 


Open-air event(szabadtéri rendezvény):

 

Az Open air rendezvények szezonja általában tavasztól ősz közepég van de ezen kívül akármikor megszervezhetik.

Az open air event/rendezvény az egy olyan nyári rendezvényforma amelyet úgynevezett „szabad levegőn vagy szabad ég alatt” rendeznek tehát kint a szabadban. A rendezvényforma alá tartozhat a szabadtéri nyári Rave(Rév) vagy valamilyen szabatéri közepes nyárnyitó vagy nyárzáró akció vagy egy nagy nyári fesztivál. Tehát ez egy olyan rendezvényforma amelyet kint a szabadban szerveznek. Városi főtéri rendezvények is ide tartozhatnak. Az open air rendezvény nem függ egyetlen zenei műfajtól és a rendezvény stílusától sem. Lehet az elektronuks zenei, rock, metál vagy pop zenei rendezvény. Az open air rendezvény nem függ attól hogy mekkora a fény és hangtechnika, de ettől függetlenül a rendezvényen lehet kiváló fény és hangtechnika vagy akár lézershow, füstgép is. Egy szabadtéri(kinti) nyári vagy tavaszi lakodalom is már számíthat open air rendezvénynek vagyis eventnek. Ezen kív még létezik az open air cinema vagyis szabadtéri mozi, filmvetítés ezis egyik fajtája az open air rendezvényeknek.

 

Az open air rendezvények fajtái képekben:

 

 

 


 

Festival/Fesztivál:

 

Night Club:

Olyan épület vagy hely ahol minden hétvégén de lehet hétköznap is, rendszeresen bulikat szerveznek benne.. Ez az épület ad helyet a buliknak, diszkóknak vagy épp a koncerteknek. Night Club lehetett nyitott(nyáron üdülőhelyeken találkozhatunk ilyen szórakozóhelyekkel a tengerpart vagy a Balaton mentén’ illetve zárt(épület’ Leggyakrabban szórakozóhalynek  vagy klubbnak szoktuk szoktuk hívni. A Club belseje elegánsan ki van díszítve, csillogosítva és sok diszkófény lámpával meg lézershowra használt diszkó-lézergépekkel van felszerelve. Minden disco clubank van saját hangrendszere, hangtechnikája és színpada is ahol a DJ vagy énekes fellép, de lehet zenekar is ez. Valamennyi, elég sok Clubnak van saját DJ pultja és rezidens DJ-je is. Létezik olyan is hogy rock club, ez a falyta szórakozóhely annyiban külömbözik a Disco Clubtól hogy itt általában nem DJ-k  játszanak hanem rock- vagy metálzenekarok. Minden szórakozóhely elengedethlen része a Night Bar vagyis éjszakai bár ahol a bulizókat italokkal vagy akár gyorsétellel is felszolgálják, persze az ételért és az italért fizetni is kell. Minden Night Clubnak van tánctere is amely a színpad előtt található általában. De ez olyan dolog amely mindenkinek természetes, úgyhogy ezt nem kellett volna megemlíteni se. Vannak még különleges Night Club fajáták is. Az egyik ilyen például a meleg club ahol a melegeknek szerveznek rendezvényeket, bulikat vagy koncerteket. A melegklubban gyakoriak a tematikus rendezvények, bulik. Egy színvonalasabb Night Clubban gyakoriak az örömlányok vagy az örömfiúk.

 

Egy Amerikai Night Club tele fényekkel, led technológiás megvilágításokkal, neonokkal.

 

 

Palace Dance Club Siófokon: (szabadtéri nyári rész’

 


 

Stage:

Színpad amely a rendezvény vagy buli helyszínének ad helyet. Az angol stage mint álló „stand” szóból ered, valami áll a helyén. A Stage szót gyakran nyári fesztiváloknál szokták használni ahol a nagy szabadtéri pódiumok a jellemzőek. A színpad a rendezvény, show, előadś fő történési helyszíne. Gyakran színpadi nagy teljesítményű szines színpadi lámpákkal, lézershow gépekkel és nagy fényerejű stroboszkópokkal van felszerelve. Létezik Szabadtéri színpad, Színházi vagy kultúrházi födött színpad, Pódium színpad (fesztiválokon, nagy koncertokon, Rave-ken rengeteg fényeffektussal felszerelve), Club színpad(kisebb méretű, teremakciókra, bulikra, diszkókra, egyszerűbb koncertekre)

 

Pédium színpad nagy szabadtéri rock fesztiválon.

 

 

Atipikusan felépített stílusos színpad az Ultra Music fesztiválon és a Tomorrowland-en:

 

 

 

Színházi vagy kultúrházi színpad(benti rendezvények helyszíne)

 


 

Dress Code:

A dress code a rendezvényeknél egy olyan szabály ami azt hatátorozza meg hogy milyen rohában jelenjünk meg a bulin. A dress code lehet: elegand, sport, causal, extravaganza, black & white, cosplay, ranbow, pink vagy ezeknek a keverése. Sok olyan buli illetve rendezvény van amely nem teszi kötelezővé dress code-t.


Face Code:

A face code az azt jelenti hogy a rendezvény, buli belépésekor ellenőrzik az arcokat. A nem kívánatos személyeket nem engedik be a buli területére. A face control több féle lehet. A face controll egybe szokott lenni a dress controllal: Face & Dress controll


Turné:

Egy vagy több előadóművész(énekes, zenész, zenekar, DJ, rapper, showman) időszakos fellépési menetrendje egy adott időszakban, szezonban. Pl tavaszi turné egy rockzenekarnál az hogy tavasszal hány helyen koncertezik ugyanazzal a repertoárral. Léteznek DJ turnék is. Ezeket a fellépéseket hívjuk turnékoncerteknek vagy turnébuliknak.


Ruhatár: 

Legtöbször beltéri rendezvényeken, színházakban, mozikban, kultúrházas és clubos bulikban, ravekon található meg ez a rendezvény szolgáltatás. A ruhatár arra szolgál hogy főként a kabátjainkat és a táskáinkat megőrzésre leadjuk azért hogy elkerülhetők legyenek a lopások. A ruhatárért általában fizetni kell, de lehet ingyenes is. A beadott holminkra számozott papírtömbből letépett számozott papírt tűznek rás és a letépett számos papír másik felét pedig a bulizóknak, látogatóknak adják hogy tegyék el olyan helyre ahol nem veszik el.


Karszalag:

A karszalag egy azonosító jel arra hogy te már egy fesztivál vagy buli tagja vagy(jegyet fizettél). A karszalagot be kell mutatnod mielőtt ki vagy belépnél a rendezvény területére. A karszalagot a rendezvény akármelyik idejében ellenőrizhetik a biztonságiak.

 

 


Glow stick:

Partyezköz. Világító karszalag amely látványt kelt a bulizók kezén ha felteszik rá. általában buli belépésekor osztják vagy a DJ szokta szétdobálni a bulizók közé hogy mindenki vegyen fel egyet a kezére.

 

Általában így néz ki és a két végét össze kell pattintani:

 


Buli:

Angolul party, németül pedig Partei vagy Fest(e)

Olyan szórakozási lehetőség amelynél általában zene szól vagy hangos éneklés, mulatás folyik. A buliban a zenét szolgáltathatja DJ vagy bulizenekar esetleg rock, metálzenekar. A bulizás helyszínei legtöbször az éjszakai szórakozóhelyek, klubok(clubs, night clubs) vagy szabadtéri rendezvények, fesztiválok. Létezik házibuli is amely halkabb mint egy hagyományos nagyobb kiterjedésű buli vagy zenés szórakozás.

 

Diszkó/Disco party:

A bulizás egyik fajtája. A diszkóban általában nem élőzene(zenekar) hanem lemezlovas, DJ játsza a zenét. Minden disco party fontos felszerelése a diszkógömb vagy tükörgömb, több mind 100 wattos hangfalak és erősítők illetve a látványos fénytechnika(lézerek, színes fények, LED technika és a stroboszkópok). A régi diszkók a retró stílussal(70-90 évek zenéje) foglalkoztak. A jelenlegi diszkók a jelenlegi modern illetve a legmodernabb elektronikus tánczenét produkálják illetve népszerűsítik. Ilyen elektronikus zenestílusok például a House, Trance, Techno, Dance, EBM, Industrial, Eelectro house, Progressive house, Minimal house(egyik legkeményebb elektronikus stílus) és a Hardstyle(hasonlít a ritmusa a technóhoz). Persze a diszkóban nem maradhatnak ki a jelenlegi és a kissé öreg nagy rádió, nyáribuli illetve egyéb bulislágerek sem..A diszkó rendezvényhelyszíne általában az éjszakai szórakozóhelyek, clubbok. A diszkó(DISCO) nagy vagy óriási rendezvény, buli formációja a Rave amelyet már a szótár elején defináltunk.

 

Clubrendezvény/Klubová scéna:

Nem kell erről sokat írni. Ezek a rendezvények a diszkók, Rave-k, de néha lehet rock-klubban akár rock vagy metálrendezvény(koncert, kiskoncert).

 

Koncert:

Nagy szabású élőzenés rendezvény nagy hang és fénytechnikával. A koncert egy együttes zenéinek a bemutatására szól de egyben bulihangulat kialakulhat egy koncert alatt(ha pörgős zene megy). Létezik TOUR vagy Turné féle koncertsorozat. A TOUR vagy Turné koncertsorozat akkor indul el amikor az adott eznész, énekses, művész vagy zenekar koncertsorozatot indít egy adott név alatt (Pl. IMT SMILE – NA CESTE TOUR) A NA CESTE a koncert túrának vagy Turnénak a megnevezése amely alatt az együttes a koncertsorozatát indította.  koncertsorozatot indítja. Ilyen koncertekena legismertebb számjait játsza a zenekar vagy lemezbemutató koncertet tart.

 

Rockfesztivál: 

A rockfesztivál egy olyen többnapos könnyűzenei rendezvény ahol csak élő zenét produkáló Rock/Hard rock/Metál zenekarok  koncertjei követik egymást. Több színpa is lehet. De mindig van egy főszínpad!

 

Filmfesztivál: 

A filmfesztiválok szervezett, hosszabb időn át tartó filmbemutatók egy vagy több moziban vagy vetítési helyszínen, általában egy városban megrendezve. A bemutatott filmek általában napjaink produkciói, illetve az egyes fesztiválok témájától függően lehetnek nemzetközi vagy a fesztivált rendező nemzet filmiparának hazai művei. A fesztiválok koncentrálhatnak egy meghatározott filmkészítőre, műfajra (pl. film noir) vagy meghatározott tartalomra (pl. meleg filmek fesztiválja). Számos rendezvény specializálódik rövidfilmekre, melyek hossza maximálva van. A filmfesztiválok általában évente megrendezésre kerülő események.

 

PC játékfesztivál / Gaming festival:

Olyan nagyszabásó többnapos rendezvény ahol a belépők több PC játékkot is kipróbálhatnak illetve többjátékos módban akár versenyeket is kátszhatnak (például ESL). Gyakran a játékfesztivállal egybekötik az animés Cosplay Con-okat is.

 

Amerikai PC-s játékfesztivál

 

 

Koncert / hangverseny:

A hangverseny vagy koncert olyan nyilvános és élő klasszikus, könnyű- vagy népzenei előadás, amelyen zenei együttesek, szólóhangszeres vagy vokális művek előadóit, illetve az általuk előadott zeneműveket hallgathatják az érdeklődők. Vannak olyan hangversenyek is, ahol a különböző műfajok vegyesen, vagy egymásba olvadva, esetleg prózával, fényjátékkel, újabban multimédiával stb. kiegészülve szerepelnek. 

Létezik: Rockkoncert (Rock/Hard rock/Metal bandákkal), Elektronikus koncert, Beat koncert, Retró koncert, Bulikoncert, Látványkoncert vagy showkoncert

 

Rockbuli:

Rockrendezvény. Általában rockclubokban egy-egy együttessel szokott lenni rockbuli. Kevés a lézereffekt bár néha szokott lenni. A rockbulikon általában szines ledes fényeket és nagy erősségű stroboszkópokat alkalmaznak amely vakító hatást ad. Rockbulit rock, keményrock vagy metálbandák játszák.

 

Rockbuli a klubban:

 

 

EDM festival/Elektronikus zenei fesztivál:

 

Nagyméretű popzenei bulirendezvény a fiatal generációnak. Több napon át tart és több színpadon is egyszerre villognak a fények és szól a hangos diszkózene. Legfontosabb fellépő a dJ-k avyg elektronikus zenekarok. Legtöbször nyáron rendezik mint óriási nyári bulikat, de évközben akármikor megrendezhetik. Jellemző a több ezer wattos hangtechnika és a csillogó villogó fény és lézertechnika. Ilyen például a Balaton Sound, Oaza Beach Parade Kamocsán.

 

Egyéb források szerint:

 

Az elektronikus zenei szórakoztatóipar talán legfontosabb elemei a partyk, a fesztiválok, a különböző rendezvények és események, melyek rengeteg érdeklődőt vonzanak. Az előadóknak a lemezeladások mellett, ez a másik nagy bevételforrási lehetőségük. A legnagyobb külföldi edm fesztiválokon ötvenezer, olykor közel százezer ember is tiszteletét teszi, ilyen például a Nature One, a Tomorrowland, a Pleasure Island, a Dance Valley vagy az Electric Zoo.

A kimondottan trance eseményeknél valamivel kisebb, tízezres nagyságú látogatotságról beszélhetünk, ezek közé tartozik például a Transmission partysorozat, a még csak gyerekcipőben járó Trance Fusion, a Luminosity, az A State Of Trance bulik, melyek több kontinensre is kiterjednek, vagy az egykoron volt Trance Energy, mely mára csak Energy néven fut, és az elektronikus zene megannyi ágát felvonultatja. Hazánk komolyabb trance rendezvényei közé tartozik például a Sound of Cream és a TGD által fémjelzett bulik. (forrás: producerdj.hu)

Lemezlovas/Lemezforgató: (DJ – Disc Jockey vagy Deejay:

A lemezlovas vagy disc jockey (IPA: [ˈdɪsk ˌdʒɒki], röviden DJ, IPA: [ˈdiː ˌdʒeɪ]) a köznyelvben olyan könnyűzenével foglalkozó személy, aki folyamatos zenét szolgáltat egy zenés-táncos rendezvény alkalmából a közönségnek. A DJ jellemzője, hogy széles körű ismeretekkel bír az általa képviselt illetve kedvelt zenei műfajokban, és többnyire saját hanghordozókészlettel is rendelkezik, tehát egyben zenei gyűjtőről is beszélhetünk.

Többféle típusú lemezlovast különböztetünk meg. Vannak a rádiós DJ-k, akik többnyire rádiós személyiségek, vagy technikai munkatársak, akik a zenét keverik. Ez lehet hagyományos AM/FM, vagy internetes rádióállomáson tevékenykedő lemezlovas is. A klub DJ-k éjszakai bárokban, klubokban, diszkókban tevékenykednek, ahol rezidens szerepet is betölthetnek, ami azt jelenti, hogy a klub csak egy bizonyos lemezlovast foglalkoztat a vendégfellépők mellett. Vannak online DJ-k akik az interneten keresztül szórakoztatják a közönséget, úgy hogy élő képet és hangot sugároznak.

A hiphop DJ-k körében elterjedt a hagyományos bakelit (vinyl) lemezek játszása, egymás utáni összerakása, mixelése, és scratch-elése is. Ez hozzátartozik a hiphop kultúrához. A hiphop DJ-k művészneve előtt általában az MC (Master of Ceremony) „Porondmester” rövidítés áll.

A mobil, vagy utazó DJ-k olyan lemezlovasok, akik meghívott vendégművészként lépnek fel különböző eseményeken. Általában előre felvett anyaggal érkeznek, vagy előre szerkesztett zenei műsorral.[1] Egy 2012-es vizsgálat szerint a világon 1 és negyedmillió professzionális lemezlovas van.[2]

Magyar DJ-k (ismertek):

Legismertebb külföldi lemezlovasok (DJ-k): 

A kék DJ nevekre kattinta wikipédiában kapsz bővebb leiŕást és életrejzot a DJ-ről! A piros DJ nevek nincsenek benne az adatbázisban!

(Forrás: wikipédia)

Con/Cosplay event: 

Cosplay:

 

Gála:

 

Egy estnek is mondható rendezvény amelyen általában énekesek lépnek fel, de nem kizárt a zenekar sem.

A gála estét jótékonysági célokból is szokták szervezni. Legismertebb ilyen rendezvény az operett, opera gála vagy a táncgála

 

 

Színházi fesztivál vagy színházi szezon: 

 

Színházi rendezvénysorozat amelyek színházi előadásokból, színdarabokból álnak. Minden hétvégén van egy előadás. Ilyen színházi szezonra egy külön bérletet lehet venni amely kicsit drágább mint a klasszikus egy előadásos jegy.

 

Bál:

 

Táncos, mulatós, bulis rendezvény. Abban különbözik a diszkótól hogy a zenét elő zenekar szolgáltatja a lemezlovas helyett. Általában hajnalig tart mint a diszkó. Bálteremben, nagy kultúrházban vagy nagy sportcsarnokban szervezik mint egy nagyméretű rendezvényt. A diszkótól még abban is különbözik hogy a bálban nem csak ihatsz hanem vacsorát is ehetsz amit általában a bál belépője tartalmaz. Leggyakoribb bálok  farsangi és retró bálok. Bál kategóriába tartoznak a szalagavatók, diákbálok és a magyar bálok.

 

Showműsor

 

Tábor

 

Olyan akció amelyen általában a fiatalság vesz részt, általában nyáron szervezik tóparton, folyóparton vagy kempingező helyen. Este mennek a közös bulik, akciók a táborhelyen. A tábort vagyis a kempinget össze lehet kötni egy nagyobb fesztivállal is mivel ott is kempingben illetve sátorban laknak. Tábor elengedhetetlen effektje a tábortűz és az esti szalonnasütés. Léteznek cserkésztáborok, ifjúsági táborok

 

Gólyatábor

 

Avatás

 

Imatrikuláció

 

Gólyabál

 

Szalagavató

 

Iskolai rendezvény/akció:

 

Találkozó/Zraz:

 

Hivatalos vagy nem hivatalos társasági akció. Egy adott témát érdeklő vagy űző csoport valahol program szerint pontosan találkoznak. Leggyakrabban fiatal csoportok szervezik amelyben van egy vagy két főszervező. Közös bulizást, szórakozási akciókat szerveznek. Ilyen találkozók például a tuningautós találkozók, cosplay/animés találkozók viharvadász és amatőr meteorológiai találkozók vagy esetleg az osztálytalálkozók.

 

Tuning Zraz/Party

 

Lasershow/Lézershow:

 

Partyfelszerelés:

 

Diszkó gömb:

 

Fénytechnika:

 

Rendezvékenyeken alkalmazott látványtechnika amelyek nagy teljesítményű fényt bocsátanak ki. Legerőssebb és legnagyobb fénytechnikához sorolják a lézereket és a stroboszkópokat. A party lézerek teljesítménye egészen 1 wattól több kilovattig is terjedhetnek. Egy nagyobb buli akár 10-20 lézerprojektort is használhatnak egyszerre.

 

Sok fajta fénytechnikai berendezés létezik:

 

  

 

Hangtechnika:

 

Előadás:

Kulturálisvagy oktatási rendezvény. Előadók, művészek vagy tanárok tartják. A bemutatók is az eloadashoz tartoznak. Ilyen bemutatók a háborús bemutatók, fénytechnika és lézeres bemutatók.

Az előadások leggyakoribb formája az irodalmi est, könyvbemutató, egyetemi, halgatói előadás,

 

Bemutató:

 

Felvonulás:

 

Városi rendezvény:

 

Tömegrendezvény:

 

Kultúrális rendezvény:

 

Állami rendezvények:

 

Falunap:

 

Búcsú

 

Társadalmi rendezvény:

 

Partybus/Partybusz:

 

Ingajárati autóbusz:

 


 

Ha tálálunk hibákat vagy elírásokat akkor aztat majd igyekszünk kijavítgatni.

 

A szótárat folyamatosan bővítjük ki új magyarázatokkal!!…..